Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nové štěně

Štěňátko Goldena, tři měsíce staré, s dobrou pigmentací čenichu a očí

Je pro vás Golden vhodný?
Než si Goldena (a obecně jakéhokoliv psa) pořídíte, je třeba si uvědomit, zda mu budete schopni poskytnout vše, co potřebuje ke spokojenému životu. Golden Retriever je pes výhradně rodinně založený, proto vyžaduje co nejvíce kontaktu se svou milovanou rodinou, chce se aktivně účastnit všeho, co mu jeho "smečka" nabízí a co podniká, chce být zkrátka součástí Vašeho života a Vás samotných.

Golden může být i vhodným psem do panelového domu, pokud je se svou rodinou stále v kontaktu a chodí se s ním pravidelně na procházky přiměřené jeho věku, pokud se mu člověk stále věnuje. Naopak Golden, trpící v kotci na zahradě, nikdy nebude šťastný, a může mí sebevětší výběh, pokud s ním však nebudete v kontaktu, bude strádat.
První den kdy si ho přivezete domů možná bude kńuček nebo výt tohle musíte ignorovat jinak by on kńučel a věděl že vy přídete a tak vás pak nemusí poslouchat.

Hned po prvním dni pejska začnéte učit sedni, lehni, .... Protože později už se to nemusí naučit. A pokud vám to nepude můžete pejska přihlásit na cvičák.

Když pejsek bude smutný nebo nebude nic dělat zajděte s nim k veterináři může mít dědičné vady.

Výchova a výcvik
Ačkoliv jde o plemeno známé svou poslušností, není radno jeho výchovu a výcvik zanedbat. Ten, kdo si myslí, že to prostě nějak "půjde samo", se totiž může šeredně spálit.
Jakmile si štěně Goldena vezmeme domů, musíme pokračovat v tom, co dělal jeho zodpovědný chovatel, tzn. v jeho socializaci. Musíme se pokusit umožnit štěněti kontakt s co nejvíce novými podněty.

Štěně by mělo od chovatele dostat hadru s pachem matky a sourozenců, která by mu usnadnila příchod do nového domova

Pokud ho v kritickém období nebudeme seznamovat s mnoha důležitými věcmi, živočichy a prostředím, se kterými se v budoucnu bude setkávat, štěně duševně zakrní a v budoucnu s ním budou problémy. Při setkávání s jinými psy je však třeba mít na vědomí, že i zdravý pes může být přenašeč některé virové choroby a že štěně Goldena vystavujeme velkému nebezpečí, pokud ještě nemá kompletně ukončené očkovací schéma. Goldeni jsou velice náchylní především na parvovirus.

Jakmile štěně překročí práh našeho domu, musíme ihned vymezit vše co smí a co je tabu, musíme začít s důslednou výchovou a později i s důsledným výcvikem. Vždy musíme být trpěliví a laskaví, ale zároveň přísní a důslední. Co se jednou nesmí se nesmí napořád a naopak. Pes musí mít v těchto věcech jasno, musí mu být stanoven jasný řád.

Alespoň základní výcvik je nejenže životně nutný pro každého psa, který žije v symbióze s člověkem, navíc ovšem utvrzuje Vaši vůdčí pozici a Váš vzájemný vztah.

Než si donesu štěně domu

štěně doma

Každé štěně vám může z domova udělat rozkousané hnízdečko během chvilky. Když jsme s ním, tak na něho dáváte pozor, nenudí se a je středem pozornosti. Riziko vzniká, když odejdete z domova, štěně zůstane samo a začne se nudit. Popřemýšlejte, jakým způsobem ochráníte ho i sebe, aby nedošlo k zbytečným škodám. Zajistěte si domov tak, aby byl bezpečný. Při odchodu na kratší chvíli můžete štěně zavřít do větší přepravky pro psy. Toto by se ale nemělo dít v delších časových interavalech, protože to může být pro štěně velmi traumatické.

Na co si dávat pozor: vypnout elektrické spotřebiče, elektrické šňůry dejte z dosahu psa,rádi je koušou. Pozor na ubrusy, které přečnívají ze stolu, pes může za ně tahat, dokud ubrus nesesune ze stolu. Boty a oblečení zavírejte do skříní. Štěňata strašně ráda koušou když se nudí. Kupte jim hračky, aby vám nerozkousávaly vaše věci.

štěně na dvorku

Ujistěte se, že dokážete váš dvůr a zahradu uzavřít tak, že se štěně nedostane ven. Zkontrolujte díry v plotě, bezpečné zavírání brány. Dejte si pozor, na pěstování jedovatých rostlin, které může štěně rozkousat. Postarejte se o to, aby měl pes po celý den dostatek čerstvé vody a netrpěl tak dehydratací.

Jestliže splníte tato opatření, může si pejska donést domů.


Psí známka-identifikace psa

Nezapomeňte psa přihlásit na příslušný úřad a pořídit mu psí známku. V případě, že by se zaběhl, bude jeho návrat domů rychlejší.

Stejně důležité je navštívit veterináře, který psa prohlédne a naočkuje. Veterinář si vede v evidenci jeho očkování a prodělané nemoci. Při problémech (např.:útěk z domova nebo pokousání), kdy musíte předkládat doklady o očkování psa, si ušetříte spoustu problémů.Za neočkovaného psa můžete dostat pokutu.

Také existuje pojištění, které vás uchrání před riziky, které může pes napáchat. Nejedná se jenom o pokousání cizí osoby, ale také o škody na cizím majetku. Pojištění není zas tak nákladné, aby se nevyplatilo.

Výživa

Jaké jído je nejvhodněší? Suchá strava, konzevy nebo syrová?

Základní předpoklad psí stravy je vyváženost vitamínů,minerálů a živin. Strava musí být pestrá a musí obsahovat vše, co potřebuje pes pro správný růst a zdraví.

Jestliže koupíte stravu v obchodě, ať už sušenou nebo v konzervě, tak si můžete být jisti, že psovi dáváte vše, co potřebuje. Vaše jediná starost potom je, jakou značku má pes nejraději. Když se rozhodnete stravu připravovat sami, musíte si sami hlídat i její vyváženost.

Jak často krmit?

Malé štěňátko se krmí třikrát denně. Dospělý pes dvakrát nebo jednou denně. Záleží na tom, jak si psa naučíte.

Výběr psa

Při výběru psa musíte vědět, jaký účel má pes splňovat. Odpovězte si na tyto otázky: Proč chcete psa?

- ochrana domova

-psa chtějí děti

-chci sdílet život se psím mazlíčkem

Jestliže si chcete pořídit psa ze třetího důvodu, tak neváhejte, pejsek splní vaše očekávání.

Děti chtějí psa: přemýšlejte nad tím, jaké vaše děti jsou. Pejsek je může po čase přestat bavit a budete to vy, kdo se bude o něho starat a chodit s ním na procházky. Děti jsou do každého nápadu velmi nadšené, ale obvykle nejsou připraveni na zodpovědnost, která s pořízením domácího mazlíčka příjde. Děti můžou být přiliš malé, aby začali cvičit psa alespoň základním povelům. I když jste přesvědčeni, že se děti budou o pejska starat, připravte se na to, že jídlo, hračky a návštěvy veterináře nejsou zadarmo. Jestli psa nechcete vy, tak ho dětem nedovolujte, spousta zodpovědnosti připadne na vás.

Pes pro ochranu:Od psa, pořízeného pro ochranu, by jste taky měli očekávat, jakým způsobem vás bude chránit. První verze je, že pes zaštěká a tím vás upozorní třeba na nečekaného hosta. Druhá verze je, že pes zaštěká a přitom napadne. Pořídit si psa na obranu i útok znamená velké úsilí s jeho vycvičením. Špatně vycvičený pes, může špatně předvídat, nebo nemusí odhadnout situaci. Z toho potom vzniká spousta problémů s bezdůvodným napadáním. Problémy se samozřejmě přenesou na vás, protože vy jste za psa zodpovědní. Někdy za problémovým psem nestojí špatný výcvik, ale jeho povaha nebo traumata z mládí.

Další důležité otázky ohledně pořízení pejska:

Chcete psa, aby s váma chodil na dlouhé výlety nebo jenom na menší procházky?

Chcete psa malého,středního nebo velkého?

Jakou srst má mít pes? Má být jednoduchá na péči nebo máte dostatek času na její péči?

Chcete rodinného psa, který bude vycházet s dětmi?

Když si na tyto otázky odpovíte a budete mít představu, kolik času chcete psovi věnovat a co od něho přesně očekáváte, prostudujte si vlastnosti jednotlivých plemen a začněte vybírat. Jestliže nepotřebujete chovného psa, který obvykle stojí dost peněz, ale chcete pouze rodinného miláčka k domu, tak si stačí pořídit nějakého křížence. Není naškodu zajít třeba do psího útulku a vybrat si tam.Británie)
Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

htz

(valinka, 23. 3. 2014 9:19)